Maria Curie-Skłodowska - wybitny człowiek.
27.06.2012r.
27 czerwca 2012r. grupa uczniów pod kierunkiem p. Andrzeja Korpalskiego przygotowała pouczającą inscenizację na temat życia i naukowej działalności Marii Skłodowskiej-Curie. Młodzież biorąca udział w projekcie edukacyjnym bardzo rzetelnie przedstawiła informacje na temat pracy i odkryć naszej noblistki.
Nic dwa razy…
Tegoroczny pierwszy dzień lata w Gimnazjum Gminnym w Karolewie został przywitany, w sposób uroczysty, acz nietypowy. W sali lustrzanej odbyła się prezentacja gimnazjalnego projektu edukacyjnego w wykonaniu grupy uczniów klasy III D. Projekt nosił tytuł „Nic dwa razy, czyli nasze spotkanie z Wisławą Szymborską”, a jego autorami i wykonawcami byli uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podopieczni wychowawczyni klasy – mgr Moniki Grudzińskiej, ich opiekuna i nauczycielki muzyki, która zadbała o muzyczną stronę przedsięwzięcia. Stroną literacką projektu kierowała nauczycielka języka polskiego, mgr Urszula Konieczka.
Pracę nad projektem uczniowie rozpoczęli już w kwietniu tego roku, wybierając temat dalszego działania, dzieląc się zadaniami i ustalając priorytety. Projekt łączył w sobie możliwość wykorzystania umiejętności z wielu różnych dziedzin. Talenty plastyczne pozwoliły na wykonanie dekoracji (prace plastyczne pokazujące okładki tomików poezji Szymborskiej, które powstały przy pomocy i wsparciu nauczycielki plastyki, mgr Ewy Bartasun), sprawne posługiwanie się różnymi programami informatycznymi, np. prezentacja wykonana w programie Power Point czy zaproszenia na uroczystość (wykonane pod okiem mgr Agnieszki Wronki, nauczycielki informatyki), a poszukiwacze informacji z różnych źródeł zabrali materiał fotograficzny i tekstowy potrzebny do wykonania gazetek ściennych.
W prezentacji nie zabrakło wierszy czytanych przez samą poetkę, jej zabawnych komentarzy, których można było wysłuchać z odtworzenia oraz pięknych, nastrojowych pieśni Elli Fitzgerald, której wielką miłośniczką była nasza noblistka.
Uczniowie zaprezentowali fakty wybrane z życia poetki, ilustrowane fotografiami, przywoływali wydarzenia o zabarwieniu osobistym i zawodowym. Nie mogło zabraknąć postaci Kornela Filipowicza, towarzysza życia i bratniej duszy poetki, wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”, powstałego po śmierci pisarza oraz poważnych i żartobliwych nawiązań do „tragedii sztokholmskiej”, jak poetka mawiała o uhonorowaniu jej Nagrodą Nobla.
Zaproszenia na prezentację projektu edukacyjnego wystosowano do Dyrekcji szkoły, nauczycieli, pedagoga szkolnego i rodziców uczniów. Uczniowie zadbali o gościnne przyjęcie, miłą atmosferę i smaczny poczęstunek. Było coś dla ducha i coś dla ciała. Po uczcie poetyckiej czas upłynął na rozmowach, degustacji ciast i wymianie opinii o poetce i jej twórczości.
Urszula Konieczka