Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klas V, VI i VII naszej Szkoły w dniach 10- 13 czerwca 2025r., gdy pod kierownictwem pani Anny Pawluczuk i opieką M.Pupel, T.Furki i D.Syhłowyj wyruszyli eksplorować nieznane. Polskie Nieznane.
Program wycieczki był niezwykle bogaty. Najpierw zawitaliśmy do Pruszcza Gdańskiego, by tam obejrzeć rekonstrukcję Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich. Nasi uczniowie uczyli się także lepić z gliny i przekonali się, że nie jest to łatwe zadanie. Potem udaliśmy się do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, aby podziwiać egzotyczne zwierzęta- a jest na co popatrzeć!
Kolejnego dnia sprawdzaliśmy, co kryje w sobie nazwa "Błękitny Baranek".
To muzeum archeologiczne usytuowane w starym spichlerzu Gdańska odkryło przed nami niezwykle ciekawy świat z czasów XVI wieku. Uczniowie wzbogacili słownictwo o nazwy zawodów, które już zanikają. Oczywiście nie mogło się obyć bez odwiedzin Neptuna i długiego spaceru po Starym Mieście. W Bazylice Mariackiej oglądalismy ciekawy "spektakl" ruchomych figurek oraz zadziwiające tarcze najstarszego drewnianego Zegara Astronomicznego.
Rejs galeonem na Westerplatte też dostarczył uczniom sporych wrazeń. Tu z kolei odżyły w nas uczucia patriotyczne. Przewodniczka ciekawie wprowadziła nas w wydarzenia pierwszych dni II wojny światowej. Bohaterska obrona Westerplatte, prowadzona przez przeszło 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego, trwała aż 7 dni. Cześć ich pamięci!
Równie ciekawe okazało się Muzeum Emigracji w Gdyni. Tam poznaliśmy dzieje emigracji z ziem polskich XIX w. aż do czasów współczesnych. Dodatkową atrakcją w oprowadzaniu po muzeum był udział nestorów Gdyni, którzy w krótkich wspomnieniach uchylali nam rąbka tajemnicy przez pryzmat swojego życia w Polsce za czasów PRL-u.
Nadmiar energii zużylismy w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Ciekawe doświadczenia i eksperymenty wprowadziły uczniów w dobry nastrój.
Wisienką na torcie okazał się gotycki zamek krzyżacki w Malborku. Ciekawe ekspozycje średniowiecznej broni, ekwipunku rycerskiego, wyposażenia kuchni ...
dostarczyły cennych informacji na temat życia średniowiecznych rycerzy zakonu krzyżackiego.
W czasie naszego czterodniowego "wypadu"odbyły się również zajęcia profilaktyczne - "Przeciwdziałamy Uzależnieniom", które poprowadziły opiekunki grupy. Uczniowie stworzyli wspaniałe hasła – antyreklamy- dotyczące uzależnień od nikotyny i e-papierosów. Mają także świadomość, jakie zagrożenia czyhają na młodzież i jak się asertywnie przeciwstawiać presji rówieśników.
Szczególne podziękowania składamy Panu Krzysztofowi Plewni, Koordynatorowi ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Kętrzyn za wsparcie finansowe naszej wycieczki.
Cztery dni minęły szybko. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń.
Warto poznawać swój kraj, bo, jak się okazało, wiele w nim jeszcze tajemnic do odkrycia.
Tamara Furka